Jesteście bardzo aktywne i zachęcacie do tej aktywności innych. Czy zdrowy styl życia towarzyszy Wam od zawsze?

Marta: Wszystko zaczęło się ponad 7 lat temu, po urodzeniu dzieci, bliźniąt Helenki i Franciszka. Chciałam wrócić do formy, ale nie wiedziałam co zrobić. Najprościej było wyjść z domu i biegać. Początki nie były łatwe, ale na postępy w bieganiu nie trzeba długo czekać. Biegam już ponad 7 lat, mój ulubiony dystans to 10-15 km. Pod koniec września planuję maraton. To będzie spełnienie marzeń!

Odeta: Zdrowy styl życia to nie tylko ruch. To też kuchnia, szacunek do samego siebie, umiejętność efektywnego odpoczywania. Tego wszystkiego uczę się codziennie. Gotując, staram się korzystać z produktów wysokiej jakości i wiadomego pochodzenia, dlatego chętnie zaglądam do ogródka moich rodziców. W wolnej wsiadam na rower sama lub z córką i jeżdżę do oporu. Rower, podobnie jak motocykl, daje mi wolność.

Moda na sport zawitała do Polski już na dobre. Bardzo często media, takie jak TVN Meteo Active oraz popularni trenerzy są najważniejszym źródłem wiedzy na temat zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Czy Waszym zdaniem Polacy są bardziej świadomi w kwestiach zdrowia i aktywnego stylu życia? Co jest jeszcze w tej kwestii do zrobienia?

Odeta: Na szczęście mnóstwo! Świadomość zdrowego stylu życia jest dziś zupełnie inna niż kilka lat temu. Mimo to w badaniach okazuje się, że najmłodsi niestety idą na rekord w negatywną stronę. Wierzę, że zdrowie będzie czymś, czym będziemy się "zarażać" przez najbliższe lata.

Marta: Jest lepiej, ale nie popadajmy w samozachwyt. W moim pokoleniu 30-40 latków wiele osób trenuje regularnie. Gorzej jest z pokoleniem naszych rodziców. Oni nie są przyzwyczajani do aktywności, jeżdżą samochodami, mało spacerują. 8 tysięcy kroków – tyle wystarczy, by być dłużej sprawnym i młodym. Mój teść, 70-latek w świetnej formie, jest nadal aktywny zawodowo, uprawia sport, uważa na to co je. Ale to nie jest popularna postawa. Bądźmy aktywni, to jest recepta na długowieczność!

Możemy oglądać Was codziennie w programie Studio Active na antenie TVN Meteo Active. Co czeka na widzów po wakacjach?

Marta: Przez ostatnie miesiące na adres kontakt24@tvn.pl przyszła ogromna ilość maili. Trafiły do nas niesamowite historie osób, które przeszły spektakularne metamorfozy, czy opowieści osób chorych lub niepełnosprawnych, którym pomogła aktywność fizyczna. Ich historie będziemy pokazywać codziennie w ramach cykli: "Aktywna rodzina", "Prawdziwy bohater" czy "Schudnij jak ja". Będziemy także śledzić metamorfozy widzów, którzy postanowili wraz z nami schudnąć lub poprawić formę. Ich perypetie pokażemy w cyklu "Najtrudniejszy pierwszy krok".

Odeta: Będziemy sprawdzać co jest napisane drobnym drukiem – wraz z ekspertami będziemy objaśniać etykiety na żywności czy metki na ubraniach. Dla seniorów przygotowaliśmy cykl "Siła wieku" – nasi bohaterowi mogą zawstydzić niejednego 30- czy 40-latka. Mamy apel do naszych widzów – jeżeli macie ciekawą historię do opowiedzenia, to proszę piszcie do nas! W „Studio Active” cudowne jest właśnie to, że to widzowie współtworzą je z nami!

Odetę Moro i Martę Kuligowską można oglądać codziennie w TVN Meteo Active, Studio Active, pn. – pt. od godz. 10:30.